Biura WGN w Katowicach odnotowują coraz większe zainteresowanie nowymi mieszkaniami na sprzedaż. Katowice to stolica województwa śląskiego i Górnośląskiego Okręgu Przemysłowego. Miasto innowacji, przedsiębiorczości, przemysłu. Katowice podlegają ciągłej rewitalizacji, stając się tym samym idealną lokalizacją do życia. Zachwycając nowoczesną architekturą oraz warunkami bytowymi.

Spis treści:
Analiza rynku mieszkań deweloperskich
Przegląd dzielnic Katowic
Oferta WGN
Czy warto inwestować w mieszkanie pod wynajem


Rynek nowych mieszkań na sprzedaż w Katowicach

Katowice to bez dwóch zdań największy, a zarazem najdroższy, rynek nieruchomości na Śląsku, oferujący obszerną bazę nowych mieszkań na sprzedaż. Rosnący popyt to zasługa wciąż rozwijającej się gospodarki miasta. Coraz więcej osób przeprowadza się tutaj na stałe ze względu na ciekawą pracę i możliwości rozwoju zawodowego. W porównaniu z innymi obszarami kraju, nowe mieszkania w Katowicach, jak i w całym województwie śląskim, są znacznie tańsze. Siła nabywcza jest zatem większa, co wpływa na kształtowanie cen i ilość nowopowstałych inwestycji. W Katowicach dominuje starsza zabudowa mieszkalna, wymagająca sporych nakładów pieniężnych na remont. Dzięki nowym inwestycjom zmienia się obraz miasta, a młode rodziny mają szansę zamieszkać w nowoczesnym, własnym M. Przez dużą liczbę ofert zarówno z rynku wtórnego, jak i pierwotnego, zmniejszają się dysproporcje cenowe mieszkań w Katowicach na obydwu tych rynkach.

                                   Zdjęcie pochodzi z oferty WGN: nowe mieszkanie na sprzedaż w Katowicach

Rynek pierwotny w Katowicach ma bardzo dużą konkurencję ze względu na ogromną liczbę ofert z drugiej ręki, a przede wszystkim ze względu na ceny. Nowe nieruchomości nie dla każdego są osiągalne. Często zakup mieszkania od dewelopera wiąże się ze zobowiązaniem kredytowym i koniecznością wieloletnich spłat. Mieszkania z rynku pierwotnego w Katowicach traktowane są zatem jako oferta prestiżowa. Nowe mieszkania budowane przez deweloperów w Katowicach to przede wszystkim lokale mniejsze, 2- i 3-pokojowe. Kameralna zabudowa współgra z otoczeniem, tworząc przyjazny do życia klimat.

Gdzie kupimy nowe mieszkanie na sprzedaż w Katowicach?

W wyborze nowego mieszkania na sprzedaż w Katowicach sporą rolę często odgrywa jego lokalizacja. W Katowicach znajduje się pięć wyodrębnionych zespołów dzielnic, najwięcej ofert znajduje się obecnie w dość popularnej dzielnicy Śródmieście. Jednak w rankingu najdroższych dzielnic, Śródmieście zajmuje dopiero ósme miejsce. Na czele zestawienia jest Dąb. Sprawdźcie najdroższe dzielnice w Katowicach i jaka jest średnia cena za metr kwadratowy.

Śródmieście

Mieszkania deweloperskie w Śródmieściu to propozycja dla dla osób, które pragną żyć pełnią miejskiego życia, mając wszystkie atrakcje na wyciągnięcie ręki. Okolice ulic Francuskiej, Mariańskiej czy Kościuszki należą do najbardziej rozchwytywanych lokalizacji na całym Śląsku. Zdecydowana większość mieszkań znajduje się w klimatycznych kamienicach. Jeśli priorytetem jest zachowanie jak najniższej ceny, znajdziemy tu także sporo lokali nadających się do remontu.

Średnia cena mieszkania w dzielnicy Śródmieście wg analityków WGN: 537 891 zł (7261 zł/m²)

Osiedle Tysiąclecia

Położone przy granicy z Chorzowem Osiedle Tysiąclecia jest bez wątpienia jednym z symboli nowoczesnej architektury Katowic. Miejsce to, zwane przez mieszkańców „Tauzenem”, daje dużą szansę znalezienia mieszkania w rozsądnej cenie, a przy tym niezwykle atrakcyjnej lokalizacji: blisko stąd zarówno do centrum, jak też do Parku Śląskiego. W ogłoszeniach przewijają się oferty zarówno z rynku wtórnego (m.in. w kultowych „kukurydzach”), jak i pierwotnego.

Średnia cena mieszkania na Osiedlu Tysiąclecia wg analityków WGN: 380 580 zł (6552 złm²)

                                   Zdjęcie pochodzi z oferty WGN: nowe mieszkanie na sprzedaż w Katowicach 

Dąb

Najstarsza dzielnica Katowic to właśnie Dąb. Bezpośrednie sąsiedztwo Parku Śląskiego i świetne skomunikowanie z każdą częścią miasta niezmiennie przyciągają tutaj nowych mieszkańców. W ogłoszeniach przeważają mieszkania w blokach z wielkiej płyty, ale w ostatnich latach nowe osiedla wybudowało tu również kilkoro deweloperów. Ze względu na atrakcyjną lokalizację, mieszkania na Dębie będą mieć jednak nieco wyższe ceny, niż w innych północnych dzielnicach.

Średnia cena mieszkania w dzielnicy Dąb wg analityków WGN: 400 637 zł (8516 zł/m²)

Koszutka

Która z katowickich dzielnic zapewnia najlepszy kompromis między bliskością centrum a ceną mieszkania? Koszutka będzie mocnym kandydatem do lauru w tej kategorii: blisko stąd na Śródmieście, ale atrakcyjne ceny nieruchomości wynikają tu z najczęściej dość niskiego standardu lokali. Większość ofert to mieszkania do remontu, które często nabywane są w celach inwestycyjnych – Koszutka jest bowiem popularna wśród wynajmujących mieszkania studentów.

Średnia cena mieszkania w dzielnicy Koszutka wg analityków WGN: 300 223 zł (6728 zł/m²)

Piotrowice-Ochojec

Dużo zieleni, klimat spokojnego przedmieścia i dość niskie ceny nieruchomości – tak najkrócej można scharakteryzować Piotrowice i sąsiedni Ochojec. Mieszkania na sprzedaż na tych dwóch osiedlach to propozycja dla osób, które w domowym zaciszu pragną odpocząć od wielkomiejskiego zgiełku. Osiedle jest też popularne wśród deweloperów, co gwarantuje wysoką podaż ofert. Wadą jest jednak znaczne oddalenie od centrum, generujące długie dojazdy.

Średnia cena mieszkania w dzielnicy Piotrowice-Ochojec wg analityków WGN: 332 139 zł (6134 zł/m²)

Zdjęcie pochozi z oferty WGN: nowe mieszkanie na sprzedaż w Katowicach

Oferta WGN

W bazie ofert WGN znajdują się nowoczesne apartamenty w stanie deweloperskim w Katowicach Piotrowicach w kameralnym, nowowybudowanym budynku z ogrodami lub tarasami. Dwa z nich (o powierzchni 61.30 m2) znajdują się na parterze, kolejne dwa (o powierzchniach 66.10 m2 oraz 64.40 m2) na piętrze. Każde mieszkanie składa się z dwóch sypialni, łazienki, salonu z aneksem (lub oddzielną kuchnią, przy większych metrażach).

Mieszkania znajdują się w kameralnym budynku z 6 mieszkaniami położonym w otoczeniu zabudowy jednorodzinnej, w zacisznej lokalizacji w oddaleniu od głównych ulic. Mieszkania na parterze mają ogródki, mieszkania na 1 piętrze tarasy

Brynów-Osiedle Zgrzebnioka

Brynów i Os. Zgrzebnioka, podobnie jak pobliskie Piotrowice, gwarantują świetną dostępność nowoczesnych mieszkań deweloperskich, ulokowanych pośród miejskiej zieleni. W tej dzielnicy lokale są rozchwytywane nie tylko ze względu na bliskość dwóch rozległych parków, ale też umiarkowane koszty, które wiążą się z kupnem mieszkania.

Średnia cena mieszkania w dzielnicy Brynów-Osiedle Zgrzebnioka wg analityków WGN: 403 069 zł (6314 zł/m²)

Nowe mieszkanie na sprzedaż w Katowicach– czy wynajem to dobry pomysł?

Kupno nowego mieszkania w Katowicach z myślą o studentach to zdecydowanie bardzo dobra lokata kapitału. Takie mieszkanie będzie dla nas finansowym zabezpieczeniem i dodatkowym źródłem dochodu na przyszłość. Przy zakupie pamiętajmy, aby określić grupę docelową, do której będziemy kierować nasz lokal. W przypadku Katowic mogą to być studenci, pracownicy bądź przedsiębiorcy. Pamiętajmy, że jeśli zależy nam na wynajmie mieszkania w Katowicach, powinniśmy zwrócić uwagę na lokalizację, dostęp do usług, dojazd do uczelni. Dla grupy studentów warto przeznaczyć kilkupokojowe mieszkanie. Wówczas czynsz zostanie rozłożony na kilka osób i nie będzie stanowił dla nas dodatkowego obciążenia - łatwiej więc o najemców i o większy zysk. Powodów, dla których warto kupić mieszkanie w Katowicach, jest wiele. Jako profesjonalni doradcy ds. nieruchomości zapraszamy do kontaktu z naszymi Biurami WGN. Odpowiemy na wszystkie pytania i wątpliwości oraz przeprowadzimy Państwa przez cały proces transakcji bezpiecznie a przede wszystkim skutecznie.