Poznaj ceny mieszkań w Katowicach i przekonaj się, że to miejsce na Ziemi jest warte Twojej uwagi. Brak trudności w znalezieniu dobrze płatnej pracy, przyjazna infrastruktura i dużo rozrywek kulturalnych to niewątpliwie aspekty, które bardzo uatrakcyjniają Katowice pod względem mieszkaniowym. Razem z najlepszym biurem podróży znajdziesz tutaj wymarzoną przestrzeń dla siebie i dla całej swojej rodziny.

Spis treści
Dlaczego warto tu zamieszkać?
Popularne dzielnice
Rynek wtórny vs pierwotny
Ile zapłacisz za nieruchomość?
Znajdź biuro nieruchomości

Czy mieszkania w Katowicach są warte swojej ceny? Sprawdź, dlaczego warto zamieszkać w tym mieście?

Katowice to młode i modne miasto, które posiada własny, niebanalny klimat, a dostępne tu mieszkania zdecydowanie są warte swojej ceny. Znajduje się tu wiele poprzemysłowych zabytków i dużo terenów zielonych, gdyż aż 50% powierzchni miasta zajmuje właśnie zieleń. Katowice są miastem o zaledwie 150-letniej tradycji, dopiero budującym swój charakter oraz markę. Odbywają się tutaj liczne festiwale muzyczne i teatralne, a ukoronowanie długoletnich starań miasta stanowi nadanie mu tytułu miasta kreatywnego UNESCO w dziedzinie muzycznej. To właśnie tutaj działa i stacjonuje jedna z najlepszych, zarówno na terenie Polski, jak i całej Europy orkiestra symfoniczna NOSPR. Tutaj rokrocznie mają miejsce ogromne festiwale muzyczne, w tym różne imprezy, o których marce świadczą prestiżowe międzynarodowe nagrody, począwszy od Rawy Blues poprzez młodsze: Off Festival czy Tauron Nowa Muzyka. Odbywa się tu kilkaset tego typu rodzaju imprez. Ponadto dochodzi do tego jeszcze wiele słynnych wydarzeń sportowych, takich jak turniej tenisowy WTA Katowice Open, Tour de Pologne i inne.

Praca

Co jeszcze wyróżnia Katowice na tle innych wojewódzkich miast? Przede wszystkim najniższa stopa bezrobocia, najmniejsze korki i najwyższe średnie zarobki, co jest szczególnie interesujące przy zestawieniu z najtańszymi mieszkaniami. Niższa stopa bezrobocia charakteryzuje jedynie rynek pracy w Poznaniu, Wrocławiu i Warszawie. W głównej mierze to zasługa tego, że w Katowicach znajdują się oddziały bardzo dużych firm, takich jak IBM, General Motors, Delphi czy TRW. Rozwój Katowic pod względem biznesowym sprawił, że rozpoczął się tutaj prawdziwy boom na rynku nieruchomości, szczególnie w segmencie mieszkaniowym. W ostatnim czasie w powstaje tu bardzo dużo nowych inwestycji, a każda z nich kusi niskimi cenami w stosunku do innych dużych miejscowości w Polsce.

Przestrzeń publiczna

W Katowicach dużo się dzieje także pod względem urozmaicania przestrzeni publicznej dla wszystkich mieszkańców. Jak już wspomniano zieleni jest tutaj pod dostatkiem, jednakże wciąż wiele się zmienia także w tej materii. Kończy się przebudowa centrum miasta. W miejscu po kopalni Katowice zakończono właśnie budowę strefy kultury, gdzie otworzono między innymi gmach NOSPR, Muzeum Śląskie i Międzynarodowe Centrum Kongresowe. Rozwija się nowa linia tramwajowa, powstają trzy kolejne kryte baseny, rozbudowuje się istniejące ścieżki rowerowe, a do tego trwają liczne remonty miejskich kamienic. Nawet jeśli zmiany nadchodzą dosyć wolno, nie można odmówić im tego, że dzięki nim miasto staje się coraz bardziej przyjaznym miejscem do życia praktycznie pod wszystkimi względami. Właśnie dlatego z pewnością warto wybrać właśnie to miasto i na stałe już dziś zagościć w jednym z mieszkań, znajdujących się na terenie stolicy województwa śląskiego.

 Widok na Katowice
fot. pixabay.com

Wiesz już, że średnie ceny mieszkań w Katowicach są dla Ciebie odpowiednie? Wybierz dzielnicę, w której chciałbyś zamieszkać

Jeśli przekonałeś się już, że średnie ceny mieszkań w Katowicach mieszczą się w Twoim budżecie, pora wybrać dzielnicę, w której chciałbyś zamieszkać. Rankingi są dobrym sposobem na zestawienie różnego rodzaju danych, praktycznie w każdej dziedzinie. W związku z tym warto też przyjrzeć się takiemu zestawieniu, w odniesieniu do katowickich dzielnic, w których żyje się najlepiej. Newralgiczne punkty tego rodzaju rankingu to między innymi kwestia bezpieczeństwa, sąsiedztwa, ilości terenów zielonych i czystości.

Kwestie bezpieczeństwa

Przy wyborze nowego mieszkania, szczególnie jeśli mamy w nim zamieszkać razem z naszą rodziną, bardzo istotne jest to, czy dana dzielnica jest bezpieczna. Niewiele osób zainteresuje się nawet naprawdę pięknym mieszkaniem, jeśli okaże się, że w jego okolicy na porządku dziennym są różnego rodzaju napady czy kradzieże. W opinii mieszkańców najbezpieczniejsza jest dzielnica Kostuchny, druga pod tym względem jest Murcka, a kolejne Osiedle Witosa. Najniebezpieczniejszy natomiast okazuje się być Szopieniec-Burowiec.

Sąsiedztwo

Pod tym hasłem kryje się przede wszystkim nastawienie okolicznych mieszkańców. Dzielnica Katowic, w której sąsiedzi dogadują się ze sobą najlepiej to Osiedle Witosa i Kostuchna. Jednak w rzeczywistości pod tym względem żadna z katowickich dzielnic nie wypada źle.

Tereny zielone

Mała odległość do pracy czy szkoły wydaje się być najistotniejsza, jednakże zieleni w najbliższym otoczeniu nie sposób wręcz odciągnąć na dalszy plan. Bliskie otoczenie parków i skwerków odgrywa ogromną rolę w miastach, w których zazwyczaj poziom zanieczyszczenia i hałasów jest bardzo wysoki. W tej dziedzinie zdecydowanie wygrywa dzielnica Murcki, w której znajduje się Rezerwat Las Murckowski i Park Murckowski. Nieco niższe noty uzyskał Brynów i Ligota-Panewniki. Najgorzej oceniona została przestrzeń zieleni w Śródmieściu.

Dbałość o czystość

Jeśli zależy nam na tym, aby w miejscu naszego zamieszkania było dużo zieleni, to z pewnością powinno być ono także czyste. W tej kategorii zdecydowaną przewagę zdobyło Zarzecze, kolejne było Osiedle Witosa, a na trzecim miejscu znalazł się Brynów. Jako najczystsze dzielnice uznano te, w których nie ma przemysłu. Natomiast najgorzej w tym aspekcie prezentuje się Janów-Nikiszowiec i Szopienice-Bukowiec.

Zadbana okolica

To, czy daną okolicę określimy mianem zadbanej, w dużej mierze łączy się z jej czystością. Jednakże zdecydowanie bardziej ocenia się tu sprawność pracy służb komunalnych, dbających o porządek w mieście. Najlepiej ocenione zostało Osiedle Witosa, które doceniono między innymi za brak śmieci, uporządkowanie trawników i ogólny schludny wygląd całej dzielnicy. Nieco gorzej oceniono Osiedle Tysiąclecia i Zarzecze. Najgorzej w tym zestawieniu wypadły Janów-Nikiszowiec oraz Dąbrówka Mała. Podsumowując powyższy ranking, w odniesieniu do innych katowickich dzielnic najlepiej wypadło Osiedle Witosa. W wielu aspektach mieszkaniowych zyskało ono przewagę. W kolejnej części artykułu postaramy się to zestawić z aspektem cenowym mieszkań, dostępnych na sprzedaż w stolicy województwa śląskiego.

Projekt kuchni w mieszkaniu
fot. pixabay.com

Ceny mieszkań w Katowicach na rynku wtórnym i pierwotnym. Co bardziej się opłaca?

Przyglądając się cenom mieszkań w Katowicach na rynku wtórnym i pierwotnym, warto zwrócić uwagę na kilka istotnych elementów, które pozwolą zyskać pełen obraz sytuacji. Rynek pierwotny to mieszkania sprzedawane w nowo wybudowanych budynkach. Najczęściej są one bardzo komfortowe, gdyż znajdują się w nich nowoczesne windy, parkingi i dobra izolacja termiczna. Co więcej, zazwyczaj nie wymagają przeprowadzania jakichkolwiek remontów, w związku z czym ich koszty utrzymania są niższe. Jedyne, czego mogą potrzebować, to wykończenie i wyposażenie. Z jednej strony powoduje to konieczność dodatkowych nakładów finansowych i wydłuża czas oczekiwania na przeprowadzkę, jednak z drugiej pozwala na stworzenie własnej aranżacji. Poza czasem wykańczania okres wprowadzenia się do nowego mieszkania zazwyczaj wydłuża również oczekiwanie na odbiór mieszkania. W związku z czym praktycznie nie sposób wprowadzić się do niego od razu po dokonaniu zakupu.

Rynek wtórny

Decydując się na zakup mieszkania z rynku wtórnego, musimy brać pod uwagę to, że najczęściej wprowadzamy się do mieszkania, które było już przez kogoś użytkowane. Równocześnie zazwyczaj znajduje się ono w starym budownictwie oraz istnieje duża szansa na to, że będzie wymagało licznych przeróbek i remontów. Jednak w związku z tym tego rodzaju mieszkanie będzie tańsze. Trzeba jednak pamiętać o tym, że z pewnością wzrosną one o wysokość dodatkowego podatku, który należy zapłacić od zakupu tego rodzaju nieruchomości oraz o koszt ewentualnego remontu. Niewątpliwym plusem może być to, że jeśli nie decydujemy się na remont, możemy się wprowadzić praktycznie od razu po podpisaniu umowy. Dodatkowo mają one rozbudowaną infrastrukturę, więc przed decyzją zakupową można dokładnie poznać całą okolicę i przekonać się, czy odpowiada nam zamieszkanie w takim miejscu. Przed wyborem właściwego dla nas mieszkania należy rozważyć wiele różnych czynników. Często jest to bowiem inwestycja na całe nasze życie, w związku z czym należy się do niej starannie przygotować, analizując jej wszystkie zalety i wady.

Ceny mieszkań w Katowicach w 2019 roku. Porównanie najdroższych i najtańszych ofert

Aby ocenić rozstrzał cenowy katowickich mieszkań w 2019 roku, najlepiej odnaleźć te najdroższe oferty i porównać je z tymi najtańszymi. Jak się okazuje najdroższe apartamentowce znajdują się w dzielnicy Ligota, gdzie 130-metrowy penthouse na ostatnim piętrze kosztuje aż 1,5 miliona złotych. Z kolei 180-metrowy apartament na osiedlu Bażantowo to wydatek około 1,8 miliona złotych, a 140-metrowe mieszkanie w centrum miasta kosztuje prawie 1,4 miliona złotych. Najdroższe mieszkania to przede wszystkim oferty z rynku pierwotnego, kupowane wprost od dewelopera. Szukając możliwie jak najtańszych mieszkań, warto przyjrzeć się ofertom z rynku wtórnego, szczególnie na Wełnowcu, w Panewnikach czy na Osiedlu Witosa. Na Morawie można kupić 55-metrowe mieszkanie za 179 tysięcy złotych, co daje tylko nieco ponad 3000 złotych za metr kwadratowy. Dla porównania cena najtańszych mieszkań na warszawskim rynku nieruchomości to około 6000 złotych za metr kwadratowy. Co za tym idzie, mieszkanie o takim samym metrażu i standardzie można tutaj kupić o połowę taniej niż w Warszawie. Nieruchomości mieszkalne w stolicy województwa śląskiego są naprawdę zaskakująco niskie. W związku z tym popyt na nie jest bardzo duży i wciąż nie brakuje chętnych na prowadzenie tutaj nowych inwestycji.

Ceny vs dzielnice

Odnosząc powyższe zestawienie cenowe do wcześniejszych rankingów atrakcyjności różnych dzielnic, można dojść do wniosku, że nie wszystko, co dobre musi być drogie. Mieszkania na Osiedlu Witosa należą do jednych z tańszych w Katowicach, a równocześnie są one doceniane przez dużą grupę mieszkańców w większości badanych parametrów, takich jak bezpieczeństwo czy dbałość o czystość. Jeśli dysponujemy średniej wielkości budżetem, z pewnością warto rozważyć zamieszkanie właśnie w tej okolicy, szczególnie, gdy planujemy przeprowadzkę razem z rodziną. Inne przystępne cenowo dzielnice Katowic z nowymi mieszkaniami na sprzedaż to między innymi Piotrowice i Osiedle Tysiąclecia. Przed wyborem jednej z nich, warto zwiedzić ich najbliższą okolicę i przekonać się, które z tych miejsc bardziej przypadnie nam do gustu.

Spodek w Katowicach
fot. pixabay.com

Jakie biuro nieruchomości w Katowicach pomoże Ci kupić najlepsze mieszkanie w jak najniższej cenie?

W związku z rozwojem katowickiego rynku nieruchomości i przystępnymi cenami mieszkań w mieście otworzono również wiele nowych biur pośredników handlu nieruchomościami. Na szczególną uwagę zasługuje tutaj Wielkiej Giełdy Nieruchomości (WGN). Na przestrzeni lat WGN osiągnęliśmy wiele prestiżowych nagród i wyróżnień, w tym przede wszystkim:

  • nagrody za jakość w kategorii „Usługa” w konkursie, który jest organizowany rokrocznie przez wydawcę „Biznes Raport" w dzienniku „Gazeta Prawna” oraz przez Polskie Centrum Badań i Certyfikacji S.A;

  • SYMBOL roku 2014 w kategorii „Rozwój Biznesu”, który został mu nadany przez redakcję „Monitora Rynkowego” dziennika „Gazeta Prawna” oraz „Monitor Biznesu” dziennika „Rzeczpospolita”;

  • tytuł Najwyższej Jakości Usług - International Quality za rok 2015, 2017 i 2018 w kategorii " QI Services / Usługi".

Za ogromnym sukcesem grupy WGN na rynku polskim i zagranicznym stoi ponad 500 pracowników z różnych branż. Nasze biuro nieruchomości to marka, która zapewnia nie tylko kompleksowe usługi związane z transakcjami różnego rodzaju nieruchomościami, ale przede wszystkim zapewnia bezpieczeństwo tychże transakcji. Nasi pracownicy przygotują dla Państwa dokładne wyceny, przeprowadzą niezbędne analizy i opracują projekty. Dodatkowo doradzą Państwu w kwestii kredytu hipotecznego. Wszystko to zgodnie z aktualnie obowiązującymi przepisami prawnymi w dziedzinie obrotu nieruchomościami. WGN to także gwarancja trafienia do jak najszerszego grona potencjalnych klientów, gdyż nasze oferty są prezentowane między innymi:

  • na łamach najbardziej znanych i lubianych portali internetowych (ponad 100);
  • na głównym portalu firmowych w 65 różnych wersjach językowych;
  • w systemach MLS – międzynarodowa komputerowa baza ofert nieruchomości;
  • na łamach głównych tytułów prasowych marki: „Apartamenty Rezydencje”, „Property Journal” i „Investment Properties WGN”.

Warto także dodać, że aby śledzić najnowsze trendy w pośrednictwie sprzedaży-kupna nieruchomości WGN uczestniczy w różnego rodzaju targach organizowanych w różnych miejscach na świecie. Jednymi z nich są rokrocznie organizowane targi w Cannes czy EXPO REAL w Monachium. Grupa posiada także partnera strategicznego, którym jest Koncern Obrotu Nieruchomościami Realty Executives International z USA. Dzięki temu WGN może przeprowadzać także transakcje transatlantyckie. Wiemy, że aby pozostać liderem na rynku, trzeba się wciąż rozwijać. Jeśli interesuje Cię kupno bądź sprzedaż nieruchomości na terenie Katowic i chcesz powierzyć swoje sprawy w sprawdzone ręce – wybierz WGN i śpij spokojnie! Nasza marka to gwarancja najwyższej jakości usług w połączeniu z niebywałą troską o bezpieczeństwo i spokój wszystkich naszych klientów. Zapraszamy!